Procedura kupna mieszkania

Procedura zakupu mieszkania nieco inaczej wygląda w przypadku, gdy lokal chcemy zakupić od dewelopera, a nieco inaczej, gdy decydujemy się na mieszkanie z rynku wtórnego. W przypadku, gdy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego musimy pamiętać o tym, że zgodnie z ustawą obowiązują w tym wypadku dwie umowy. I tak w pierwszej kolejności musimy podpisać umowę deweloperską – musi ona oczywiście mieć formę notarialną. W tym właśnie dokumencie deweloper musi dokładnie objaśnić zasady, które określą w jaki sposób wybuduje on nieruchomość i sprzeda lokal mieszkalny kupującemu (w takiej umowie musi się znaleźć termin ukończenia budowy, opis standardu mieszkania, cena za metr kwadratowy..). Kolejna umowa dotyczy wyodrębnienia własności hipotecznej lokalu oraz przeniesienia tej własności na kupującego (po podpisaniu tej umowy klient firmy deweloperskiej staje się prawnym właścicielem mieszkania).

W przypadku rynku wtórnego procedura kupna mieszkania wygląda nieco inaczej. Pierwszym krokiem jest tutaj oczywiście odnalezienie odpowiadającego nam lokalu. Następnie powinniśmy sprawdzić kila szczegółów. Chodzi tutaj o stan prawny mieszkania wystawionego na sprzedaż. Powinniśmy więc zażądać od osoby sprzedającej odpisu z księgi wieczystej oraz udać się do administracji (aby ustalić czy lokal nie jest np. zadłużony). Dopiero, gdy ustalimy sytuację prawną mieszkania możemy zdecydować się na negocjację ceny. Gdy ustalimy cenę, która odpowiada obydwu stronom, możemy już podpisać umowę przedwstępną (u notariusza). W umowie przedwstępnej powinniśmy ustalić ostateczny termin zakupu nieruchomości. Po podpisaniu umowy przedwstępnej osoby planujące kredyt muszą złożyć wizytę w banku.

Gdy decyzja kredytowa będzie pozytywna albo gdy zbierzemy już potrzebne nam na zakup środki finansowe samodzielnie, możemy podpisać właściwą umowę notarialną (nie możemy zapomnieć także o tym, aby zlecić wpis do hipoteki i określić dokładny termin przelania pieniędzy za mieszkanie). Ostatnim krokiem jest wydanie nam mieszkania przez sprzedającego, kiedy to dostajemy klucze do lokalu (nie powinniśmy zapomnieć tutaj o spisaniu wszystkich liczników).

Kamel Nieruchomości

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz