Co należy sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Zakup mieszkania jest jednym z największych wydatków, jakie poniesiemy w naszym dorosłym życiu. Warto więc przygotować się do tego zadania w sposób merytoryczny. W różnych portalach poświęconych nieruchomościom oraz budownictwu znaleźć możemy porady jak przygotować się do zakupu mieszkania, oraz co powinniśmy sprawdzić, oglądając nasze przyszłe mieszkanie. Szczególnie tyczy się to mieszkań z rynku wtórnego, które mogą mieć wady i awarie powstałe w wyniku wieloletniego użytkowania.

Wybierając się na oględziny mieszkania, powinniśmy liczyć na najgorsze. Nie możemy nastawiać się bardzo pozytywnie i bezkrytycznie patrzeć na mieszkanie tylko z tego powodu, że znajduje się ono w idealnej okolicy. Przez takie podejście możemy utopić znaczne sumy pieniędzy w remonty i naprawy, które będziemy musieli wykonać.

Każda awaria i usterka w mieszkaniu powinna wpływać na obniżenie ceny. Jeżeli sprzedawca nie zgadza się na to, możemy poprosić go o jej usunięcie. Jeżeli nadal nie zgadza się, powinniśmy dać sobie spokój i szukać innego mieszkania.

Podstawową rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest stan instalacji elektrycznej oraz wodnej i kanalizacyjnej. Szczególnie te dwie ostatnie mogą nas sporo kosztować, jeżeli dojdzie do zalania i kompleksowego remontu naszego mieszkania oraz mieszkań sąsiadów, którym zalaliśmy sufity. W przypadku instalacji elektrycznej, może drobne naprawy nie są kosztowne, jednak warto skontaktować się ze sprawdzonym elektrykiem, który pomoże nam w razie awarii. Dlatego warto skorzystać z usług elektryka w Krakowie.

Następnym ważnym miejscem, w którym mogą pojawiać się usterki, jest podłoga. Jeżeli znajdują się na niej panele, należy dokładnie sprawdzić, czy nie trzeszczą oraz, czy wszystkie są na właściwym miejscu. Ważnym atutem mieszkania z rynku wtórnego będą też stosunkowo nowe okna plastikowe. Jeżeli w mieszkaniu są okna stare i drewniane, to powinniśmy liczyć się z dużą stratą ciepła oraz późniejszą wymianą okien na bardziej nowoczesne. To są dodatkowe koszty i należy je wziąć pod uwagę, kupując mieszkanie z drugiej ręki. Dużo mniejszym problemem jest zakup mieszkania w stanie deweloperskim. Tam kupujemy nowe mieszkanie z gwarancją i bezpłatną naprawą powstałych podczas kilku pierwszych lat użytkowania awarii.

Możesz również polubić…