Czy zakup mieszkania na wynajem jest dobrą inwestycją?

W dzisiejszych czasach każdy poszukuje alternatywnych źródeł dochodu. Jedni prowadzą bloga zarobkowego, inni wyjeżdżają za granicę raz do roku, aby dorobić do pensji, a jeszcze inni kupują mieszkanie i przeznaczają je do wynajęcia i w ten sposób chcą dorobić do pensji. Czy jest to dobra opcja dodatkowego dochodu, która pozwoli nam na realizację naszych planów życiowych?

Wszystko zależy od lokalizacji naszej nieruchomości oraz od miasta, w jakim żyjemy. Zazwyczaj jest tak, że im większe miasto i lepsza lokalizacja, tym więcej możemy zarobić na wynajmowanym mieszkaniu. Ale nie łatwo jest znaleźć najemcę dla mieszkania kilkupokojowego. Dużo łatwiej znaleźć chętnych na kawalerkę lub mieszkanie dwupokojowe. Takie nieruchomości są znacznie tańsze w zakupie oraz za ich wynajęcie klienci nie będą musieli zapłacić aż tak wielkich sum, jak ma to miejsce przy trzypokojowych i większych mieszkaniach.

Dobrym rozwiązaniem zamiast zakupu jednego dużego mieszkania jest zakup dwóch niewielkich kawalerek i wynajmowanie ich np. spokojnym studentom lub dla pracowników firm. Szczególnie ci drudzy mogą być żyłą złota dla początkującego w tym biznesie przedsiębiorcy.

Aby zacząć wynajmować mieszkanie, powinniśmy je najpierw dobrze umeblować oraz urządzić. Tylko w ten sposób mamy szansę na „złapanie” dobrego klienta, który będzie w stanie zapłacić nam odpowiednią sumę za wynajęcie naszej nieruchomości. Warto zainwestować w dobre meble, które posłużą naszym lokatorom przez najbliższe kilka lat. Mieszkanie nie może obyć się bez sprzętu AGD oraz RTV, który jest nieodzownym elementem dobrze wyposażonego mieszkania pod wynajem.

Odpowiadając na pytanie z początku tego artykułu, czy zakup mieszkania pod wynajem to dobry interes, to odpowiedź jest twierdząca. W wielu przypadkach, jeżeli mamy dobrą zdolność kredytową, to opłaca się kupić takie mieszkanie w kredycie i z czynszu za wynajem spłacać kredyt a w dodatku coś nam jeszcze z tego zostanie. Więc jest to gra warta świeczki i trudu w nią włożonego.

Możesz również polubić…