Czym jest dom pasywny?

Marzyłeś kiedykolwiek o domu, który byłby samowystarczalny a ty oszczędziłbyś ogromne pieniądze na rachunkach za ogrzewanie, albo nie ponosił ich wcale. Musisz wiedzieć, że współcześnie istnieje technologia, która to umożliwia. Dom pasywny to najnowsze osiągnięcie w dziedzinie budownictwa. Dowiedz się co oznacza i jakie możliwości stwarza. Przekonasz się, że myśl ludzka przekroczyła kolejną barierę.

Dom pasywny to inaczej mówiąc dom, który ma bardzo niskie zapotrzebowanie na energię cieplną. Ogrzewanie w takim budynku jest często zapewnione przez odpowiednie usytuowanie urządzeń typu baterie słoneczne, które sprawiają, że dom nie potrzebuje skomplikowanej i drogiej instalacji cieplnej. Można bez wahania powiedzieć, że ogrzewa się sam.

Technologia tego typu sprawia, że energia znajdująca się już w budynku jest ponownie wykorzystywana. Koszt jednostkowy budowy takiego zaplecza jest stosunkowo duży, ale wart zachodu z tego względu, że jest to inwestycja na długie lata. Po co płacić rachunki skoro można zapewnić sobie całkowitą niezależność od dostaw ciepła, wody i prądu?
Niestety w Polsce idea domu pasywnego i domu autonomicznego, czyli takiego, który jest samowystarczalny w każdym obszarze jest jeszcze słabo znana i niedoceniana. Ludzie wolą stawiać na standardowe technologie i mieć problem z głowy nie zdając sobie sprawy jakie wspaniałe rozwiązania mają pod ręką.

Warto czasami poznać możliwości, które oferuje najnowsza zaawansowana technologia związana z budownictwem i próbować wdrażać nowoczesne rozwiązania w swoim domu, który może zaskoczyć nas tym, że sam na siebie zarabia. Jest to idea, która zapewne w niedalekiej przyszłości podbije świat i zastąpi całkowicie obecne metody konstruowania domów.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz