Inwestycja w dom jednorodzinny czy w mieszkanie?

​Chyba każdy z nas marzy o tym, aby posiadać swoje własne cztery kąty, niezależnie od tego czy pragniemy mieć mieszkanie czy też wolimy wybudować dom. Własna nieruchomość to coś znacznie więcej niż tylko mniejsze rachunki, bowiem przede wszystkim to poczucie bezpieczeństwa i świadomość tego, że mamy coś swojego, na co ciężko i uczciwie zapracowaliśmy sobie. Kiedy jednak nie jesteśmy pewni, czego chcemy, przez podjęciem decyzji musimy się bardzo dobrze zastanowić. Zakup mieszkania lub budowa domu to życiowe inwestycje, więc musimy dokonać trafnego wyboru, aby przez kolejne pół życia nie żałować. W co zatem zainwestować?

Otóż, prawda jest taka, że zarówno posiadanie własnego mieszkania jak i domu jednorodzinnego ma swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o kwestię samej początkowej inwestycji to na pewno zakup mieszkania wiąże się z o wiele mniejszym kosztem niż budowa domu – nawet tego niedużego, o metrażu podobnym do większych rozmiarów mieszkanka. Poza tym budowa samego domu to nie wszystko. Musimy przecież zadbać także o ogród i ogrodzenie. Jeśli chodzi o kwestię wielkości, mieszkania z reguły są mniejsze niż domy, ale jeśli chcemy, możemy kupić mieszkanie o powierzchni przykładowo 120 metrów kw., zaś wybudować dom o powierzchni użytkowej niecałe 100 metrów kw.

Duże znaczenie ma sama lokalizacja naszej nieruchomości. Jeśli chodzi o mieszkania, możemy kupić mieszkanie w centrum miasta, a jeśli wolimy więcej spokoju, to gdzieś w ostatnim bloku na obrzeżach. Dom z kolei buduje się zwyczajowo poza centrum. Kolejna kwestia to otoczenie i prywatność. Nie da się ukryć, że własny dom daje nam o wiele większą swobodę i więcej prywatności niż mieszkanie w blokach. Ale z drugiej strony są i takie osoby, które uwielbiają przebywać wśród ludzi. A zatem – wybór należy do nas.

Kamel Nieruchomości Kędizerzyn Koźle

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz