Jak ułatwić sobie pozyskanie kredytu hipotecznego?
Zakup mieszkania lub domu jest jedną z najpoważniejszych inwestycji, jakie dokonujemy w naszym życiu. Wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych jest na tyle duży, że nie każdego stać na zapłacenie z własnych oszczędności za zakup nieruchomości. Coraz więcej osób posiłkuje się kredytami zaciąganymi nawet na ponad 20 lat w popularnych bankach. Nie każdy jednak taki kredyt może dostać.
Aby uzyskać kredyt na zakup nieruchomości, powinniśmy spełnić kilka ważnych warunków i wypełnić bardzo dużą liczbę dokumentów. Po pierwsze powinniśmy posiadać bardzo dobrą historię kredytową. Jeżeli w przeszłości mieliśmy problemy ze spłatami rat pożyczek, to jest to sygnał dla banku, że takie problemy mogą się pojawić ponownie i bank może odmówić nam udzielenia takiego kredytu hipotecznego. Banki są instytucjami, które mają przynosić zyski, więc nikogo nie dziwi, że pieniądze chcą pożyczać tylko wypłacalnym osobom, które będą w stanie na czas spłacać swoje zobowiązania względem banku.
Kolejnym ważnym warunkiem, jaki ma wpływ na otrzymanie kredytu hipotecznego, jest dobrze płatna oraz stała praca. Tylko posiadając stabilne i stałe źródło dochodu, będziemy w stanie sumiennie i na czas spłacać raty naszego kredytu. Banki od lat działają w tej branży i wiedzą, że osobom o niepewnej przyszłości finansowej lepiej nie udzielać pożyczek długoterminowych.
Ze spraw, które mogą znacząco podnieść nasze szanse na otrzymanie kredytu, jest posiadanie majątku oraz np. nieruchomości w postaci działki budowlanej. Banki bardzo chętnie udzielają pożyczek właśnie pod zastaw działek lub działka, na której chcemy wybudować dom w kredycie, będzie stanowiła część zastawu – resztą będzie nowo wybudowany dom. Powinniśmy jednak pamiętać, że w przypadku braku spłat kredytu komornik sądowy odbierze nam całość majątku i przekaże go do licytacji. W takich wypadkach często nasz majątek nie będzie w stanie pokryć całego zadłużenia wobec banku. Powinniśmy więc kilka razy zastanowić się przed zaciągnięciem tak dużego zobowiązania, gdyż nikt z nas nie wie co może mu się przytrafić za pięć czy dziesięć lat i czy będziemy w stanie nadal spłacać raty.
Najnowsze komentarze