Jaka powinna być minimalna powierzchnia działki budowlanej?

Planujesz postawić własny dom? W takim razie, na pewno już kilka kwestii przemyślałeś. Jeśli chodzi o takie rzeczy, to przede wszystkim, na uwadze należy mieć koszty jakie będziemy musieli ponieść w związku z taka budową nieruchomości. Są one dość spore i nie jednego mogą przyprawić o ból głowy. Jedna nie każdy ma taki problem. Ten kogo stan, nie musi się takimi kwestiami przejmować. Mimo wszystko, nie ominie go jednakowoż planowanie jak ma budowla wyglądać.

Musimy przemyśleć kwestię materiału z którego dom będzie wykonany, jak będzie wyglądał rozkład pomieszczeń oraz czy preferujemy dużo czy mało miejsca. Oczywiście, jeśli chcemy uniknąć tych kwestii, to możemy kupić gotowe plany i to z nich korzystać. Trzeba przemyśleć równiez kwestię instalacji grzewczej, w dzisiejszych czasach coraz częściej stawiamy na rozwiązania ekologiczne jak na przykład panele słoneczne. Jednak sam dom, to nie wszystko. Musimy jeszcze mieć działkę. Jeśli mamy odziedziczoną , to od razu jest mniej kosztów. Jeżeli jednak sami musimy kupić taka ziemię, to trzeba doliczyć spore koszty. Co więcej, trzeba wiedzieć co kupujemy, nie każda bowiem działka pod budowę się nadaje. Co może być przeszkodą? Np. zbyt mała wielkość takiej działki. Warto wiec wiedzieć, jaka powinna być minimalna jej wielkość.

Przepisy budowlane

Działka powinna spełnią określone wymogi, które są wymienione w określonej ustawie. Jednak polskie prawodawstwo nie określa jednoznacznie jaką wielkość ta działka ma mieć. Ta kwestia dotyczy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To właśnie tam możemy znaleźć ustalenia, które determinują działkę. Jaki cel mają takie plany? Przede wszystkim, chodzi tutaj o ustalenie jakie przeznaczenie ma teren oraz dokładne określenie sposobu w jaki będzie on zagospodarowany. Dobrze sporządzony plan zawiera takie kwestie jak: wskaźniki zagospodarowania dla danego terenu, zasady kształtowania zabudowy, minimalna oraz maksymalną intensywność zabudowy i inne. W przypadku braku sporządzonego plan zgłaszamy się z tą kwestią do urzędu gminy.

Inne ustawy

Jednak nie tylko ustawa o planowaniu oraz zagospodarowaniu przestrzennym ustala warunki zabudowy, ale także inne ustawy. Są to np. prawo ochrony środowiska, prawo budowlane, ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych czy ustawa o drogach publicznych. Bardzo ważną kwestią są też przepisy szczegółowe. Jest to głównie rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące warunków technicznych, jakimi powinniśmy się kierować przy budowie. Według tych wytycznych możemy oszacować jaką wielkość minimalną powinna mieć działka, ponieważ budynek powinien być w odległości nie mniej niż 4 m od granicy z sąsiadem. Dotyczy to takiego, który ma okna od strony granicy. Ściana bez otworów, może być 3 m. a w wyjątkowych przypadkach 1,5 m.

Możesz również polubić…