Kiedy podatek od sprzedaży działki?

Chcesz mieć w końcu własny dom? Jeśli tak, to na pewno musisz o budowie. Mając własną działkę, sprawa jest o wiele łatwiejsza. Przede wszystkim, nie musimy szukać odpowiedniego miejsca i odkupować działki. Co więcej, jeśli jest to działka budowlana, unikamy biegania po urzędach i biurokracji. W przypadku własnego domu, możemy sami decydować o tym, jak będą rozmieszczone wszelkie pokoje, możemy dopilnować robót i monitorować postępy. Co więcej, możemy podjąć decyzje o tym, gdzie będzie kuchnia i toaleta, czyli pomieszczenia, których w kupionym domu nie da się zwykle przemieścić lub wiąże się to z ogromnym wkładem.

Niektórzy jednak preferują kupno już gotowego domu. Jest to wygodniejsza opcja dla tych, którzy chcą się od razu przeprowadzić, ponieważ nie trzeba czekać nawet kilku lat na to, aż będzie ukończony. Możemy oczywiście kupić dom, zanim będzie jeszcze postawiony i tak się zazwyczaj robi. Jednak nie mamy w tym przypadku konieczności załatwiania wszelkich spraw, poszukiwania robotników itp. wprowadzamy się do gotowego domu. Jednak dobrze jest sprzedać w takim wypadku posiadana działkę, aby uzyskać pieniądze na kupno domu. Nie pokryje to w żadnym wypadku całości, ale przynajmniej trochę. Jednak trzeba się liczyć z dość sporym podatkiem dochodowym.

Podatek – jak go uniknąć lub zmniejszyć?

Jako właściciel działki na pewno masz świadomość tego, że w przypadku sprzedaży działki zanim upłynie 5 lat od jej uzyskania będziemy musieli opłacić podatek dochodowy. A co jeśli działkę nabyliśmy dwa lata temu? Jakie trzeba będzie ponieść koszty w związku ze sprzedażą działki. Wszystko jednak zależy od tego, kiedy działka została dokładanie nabyta. Jeśli była ona zawarta przed 1 stycznia ubiegłego roku, to obowiązuje nas 10 % zapłaty od przychodu ze sprzedaży. Możemy jednak z tego podatku zostać zwolnieni jeśli tylko w ciągu dwóch lat, wydamy nabyte pieniądze na cele mieszkaniowe jak kupno domu, mieszkania, remont generalny itp. jeśli tylko część kwoty na taki cel pójdzie, to tylko ten ułamek zostanie z podatku zwolniony, a reszta będzie opodatkowana. Żeby być z tego podatku zwolnionym to w ciągu dwóch tygodni od czasu sprzedaży powinniśmy zawiadomić urząd skarbowy. O tym, że zamierzamy wydać pieniądze na cele mieszkaniowe.

Konieczne opłaty

Jeśli jednak działka została nabyta już po 1 stycznia poprzedniego roku, to wtedy obowiązuje nas podatek 19 % dla fiskusa od dochodu ze sprzedaży. Będzie to inaczej różnica pomiędzy ceną jaką zapłaciliśmy za działkę powiększoną o koszty które zostały wydane na jej zakup, a cena jaką uzyskaliśmy z jej sprzedaży pomniejszoną o koszty przeprowadzonej transakcji.

Możesz również polubić…