Kredyty

Kredyty mieszkaniowe cieszą się dość dużym zainteresowaniem. Tego rodzaju kredyt na zakup nieruchomości z jednej strony jest obciążeniem dla budżetu na wiele lat, z drugiej zaś comiesięczne raty przy kwotach do spłacenia rzędu 150 czy 200 tysięcy złoty są naprawdę wysokie. Dlatego banki stosują spore obostrzenia. Aby otrzymać pieniądze na zakup mieszkania czy domu trzeba więc spełniać cały szereg wymagań na podstawie których bank ocenia czy osoba starająca się o pieniądze posiada tak zwaną zdolność kredytową. Pod uwagę brane są tutaj zarobki potencjalnego kredytobiorcy, rodzaj umowy jaką posiada, inne obciążenia domowego budżetu, dzieci na utrzymaniu itp. Ile więc trzeba zarabiać, aby dostać kredyt mieszkaniowy?

Zwykle jest to kwestia indywidualna, ponieważ banki biorą pod uwagę często nie tylko samą wysokość zarobków, ale także np. pewność zatrudnienia (chętniej przyznają więc kredyt osobom posiadającym stałą umowę o pracę w firmie o ugruntowanej pozycji niż klientom pracującym na różnego rodzaju umowy cywilno-prawne, a dodatkowo często zmieniają pracodawców). Znaczenie ma także kwotą kredytu. Warto zwrócić uwagę także na to, że poszczególne banki zwykle mają swoje własne wymagania. Aby uzyskać kredyt na 300000 zł (przy wkładzie własnym 10%) banki wymagają miesięcznych dochodów oscylujących zwykle w granicach od 3800 zł do 5800 złotych miesięcznie. Jeśli chodzi odsetki to pod koniec 2012 roku stopy procentowe zostały obniżone do 4,25%.

Warto zwrócić uwagę jednak na to, że na faktyczne oprocentowanie kredytu mieszkaniowego wpływa nie tylko stopa procentowa, ale także np. marża. Oprocentowanie nominalne waha się więc od 5,16 % do 6,46%. Niższe oprocentowanie rat zwykle mamy szansę wynegocjować w przypadku, gdy posiadamy większy wkład własny. Osoby zaciągające kredyt mogą również zdecydować się na rozmaity system ratalny. I tak do wybory mamy raty równe i malejące. W przypadku tych rat mamy szansę uzyskać wyższą zdolność kredytową, comiesięczne raty będą także w miarę podobne w różnych okresach spłacania. Raty malejące maleją wraz z każdą spłaconą ratą kredytu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz