Kupno działki – kilka cennych porad

Zakup działki, to pierwsza i jedna z najtrudniejszych decyzji jaką trzeba podjąć przed budową wymarzonego domu. Pod uwagę bierzemy cenę, wielkość, lokalizację, ale także na przykład ukształtowanie terenu oraz jej warunki techniczne. Często te teoretycznie mniej ważne na pierwszy rzut oka czynniki, okazują się kluczowe, bo tylko mądry wybór działki pozwoli nam cieszyć się z kolejnych etapów naszych działań.

Pierwszą sprawą przed zakupem konkretnej działki, czyli gruntu jest obejrzenie jej księgi wieczystej, są one dostępne bezpłatnie w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych, a współcześnie także w Internecie. Należy zwrócić uwagę na to kto jest właścicielem nieruchomości, czy działka jest obciążona służebnością lub innym ograniczonym prawem rzeczowym i czy nieruchomość jest obciążona hipoteką. Kolejnym krokiem jest wizyta w Urzędzie Gminy w celu zapoznania się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który dokładnie określa warunki zabudowy dla każdego gruntu. W Urzędzie Gminy należy dowiedzieć się czy wybrana działka jest rzeczywiście przeznaczona w planie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, aby później nie spotkała nas niemiła niespodzianka. Sprawdzenie warunków zabudowy jest konieczne, ponieważ definiuje wytyczne, które musi spełniać nasz przyszły dom, m.in. kształt dachu, układ kalenicy, liczba kondygnacji, czy wysokość budynku, mając tę wiedzę, oszacujemy, czy będziemy mogli wybudować dom zgodny z naszą wizją, a to najważniejsze.

Następnie, aby boleśnie nie rozczarował nas nasz zakup należy wcześniej ustalić istniejące i projektowane uzbrojenie terenu (prąd, gaz, kanalizacja, woda, linia telefoniczna), ważne też, by rozważyć kwestię dogodnego utwardzonego dojazdu do działki oraz zapewnienia jej dostępu do drogi publicznej. Jak widać przyszłych właścicieli wymarzonych domów czeka bardzo dużo pracy już na wstępnych etapach, ale chyba warto.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz