Mieszkanie dla młodych – opis nowego rządowego programu

Program Mieszkanie dla młodych w 2013 roku zastąpi obowiązujący od 2007 roku i cieszący się naprawdę ogromnym zainteresowaniem rządowy program dopłat do kredytu mieszkaniowego – Rodzina na swoim. Dofinansowanie do kredytu skierowane jest już nie tylko do rodzin, ale ogólnie do młodych osób wkraczających w swoje dorosłe życie i marzących o własnym mieszkaniu – do małżeństw, osób samotnie wychowujących dzieci oraz do singli.

Jednym z podstawowych warunków jest to, że osoba, która chce skorzystać z tegoż programu nie może mieć ukończonych 35 lat. W przypadku małżeństw granica wiekowa dotyczy młodszej osoby. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę także na to, że beneficjenci nie mogą posiadać na własność domu bądź mieszkania ani być współwłaścicielami takich nieruchomości (dotyczy to także osób, które nieruchomość na przykład sprzedały). Kolejnym warunkiem przewidzianym przez ustawodawcę jest także to, że nieruchomość, na którą zainteresowani będą zaciągać kredyt musi pochodzić z rynku pierwotnego (w grę nie wchodzą więc lokale z rynku wtórnego, ale i domy jednorodzinne).

Kupowany lokal mieszkalny nie może przekroczyć powierzchni 74 metrów kwadratowych. Ustawodawca zastrzega sobie jednak, że dofinansowanie będzie w takim wypadku przysługiwać jedynie na powierzchnie 50 metrów kwadratowych. Dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych ma być dofinansowaniem do wkładu własnego osoby planującej zakup mieszkania (dlatego będzie obowiązywać jedynie w przypadku kredytów z wkładem własnym). Czy nowy program przedstawia lepsze czy też gorsze warunki aniżeli jego poprzednik musimy już ocenić sami.

Kamel Kędizerzyn Koźle

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz