Mieszkanie z zasobów TBS

Nie każdego stać na zakup własnego mieszkania. Stąd pojawił się pomysł mieszkań w TBS. Mówiąc konkretnej jest to Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które wznosi budynki mieszkalne dla ludzi, na zasadzie wynajmu, ale opartego na innych zasadach, aniżeli wynajem tradycyjny.

Choć głównym założeniem TBS jest budowa oraz wynajem mieszkań, trudnią się również inną działalnością, kupowaniem budynków mieszkalnych, prowadzą remonty domów mieszkalnych, które przeznaczone są na wynajem, wyjmowaniem lokali handlowo- usługowych, które mieszczą się w budynkach mieszkalnych.

TBS może również pełnić rolę zarządcy w budynkach, które do nich nie należą. Nie są to tylko obiekty mieszkalne, ale również użyteczności społecznej, lokale handlowo- usługowe.

Jeśli bierzemy pod uwagę mieszkanie z zasobów TBS, musimy pamiętać, że ono nigdy nie będzie naszą własnością. Nie są to również mieszkania dla wszystkich. Nasze rodzinne zarobki muszą znajdować się w obrębie średniej krajowej.

Osoba, która chce pozyskać mieszkanie z TBS nie może posiadać na własność innego mieszkania w tym samym mieście. Dodatkowo dochód całej rodziny nie może być wyższy niż 1,6 średniego wynagrodzenia w danym województwie.

Każdy zainteresowany mieszkaniem musi dokonać partycypacji, czyli wpłaty wkładu w budowane mieszkanie. Wpłata ta zostanie zwrócona w dniu wprowadzenia się do mieszkania. Dodatkowo rodzina, która wprowadza się do lokalu musi wpłacić kaucję w wysokości zazwyczaj rocznego czynszu.

W skład czynszu wchodzi koszt utrzymania budynku, podatek oraz koszt zarządzania budynkiem przez TBS.

Jeśli zainteresuje nas forma działania TBS wystarczy odnaleźć budynki zarządzane na tej zasadzie w naszej okolicy i zapisać się na listę oczekujących.

Logo firmy Kamel

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz