Na czym polega wywłaszczenie nieruchomości?

​Wywłaszczenie jest terminem, który pojawia się w temacie nieruchomości, ale nie jest zawsze dokładnie zrozumiałe. Prawo do wywłaszczenia leży najczęściej w rękach urzędników państwowych i polega na uzyskaniu praw do gruntu, lokalu, który znajdował się we władaniu kogoś innego.

Proceder ten najczęściej prowadzony był w czasach powojennych, gdzie ziemia była wywłaszczana nie zawsze zgodnie z prawem. Powodem było niedokładnie sprecyzowane prawo.

Dopiero pod koniec lat 80- tych dokonano wielu istotnych zmian w ustawodawstwie wywłaszczeniowym. Dzięki temu praktyki tego typu przeprowadzane są pod większą kontrolą i zgodnie z obowiązującym prawem.

Nowe rozwiązania doprowadziły do sprawiedliwego wywłaszczenia, gdzie odszkodowanie równe jest wartości danej nieruchomości. Podobne zmiany nastąpiły w samym procesie wywłaszczenia. Nie jest on długotrwały, dzięki czemu rodzina ma szansę na szybkie uzyskanie odszkodowania i zakupu nowej nieruchomości. W poprzednich latach proces taki trwał na tyle długo, że sytuacja bytowa, jak również finansowa rodziny była bardzo niepewna.

W obecnych czasach wywłaszczenie nie jest stosowane na co dzień. Proces rusza w momencie, gdy pojawia się konkretny cel. Wówczas państwo działa w interesie społecznym, ale zawsze pamięta się o dobru rodziny wywłaszczonej i zapewnia jej godne odszkodowanie, które pozwoli na życie w innym miejscu, ale w podobnych warunkach.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz