Narodowy Program Mieszkaniowy ma rozwiązać odwieczny polski problem. Czy się uda?

Masz już ponad 30 lat, a nadal dzielisz mieszkanie czy dom z mamą? Dla jednych jest to bardzo wygodne, ponieważ mają zawsze zapewniony obiad, wyprasowane koszule i porządek w domu. Jednak nie wszystkim taka sytuacja pasuje. Najczęściej bowiem takie osoby są samotne. Uważają się za niesamodzielnych i albo nie bardzo mają gdzie się wynieść, albo po prostu nie chcą zostawiać samych rodziców. Najczęściej jednak przeważa pierwszy przykład.

Nie każdy jednak uważa, że mieszkanie z rodzicami jest wygodne mimo iż , mamy zapewnioną fachową opiekę pod każdym względem ze strony mamy, to najczęściej nie mamy dziewczyny , ponieważ wstydzimy się do tego przyznać. O takich sprawach, bardzo często mówi się z zażenowaniem. Nawet jeśli Ty także takiej sytuacji jesteś, to należysz do prawie 50 % osób w wieku 24-35 lat, którzy dzielą lokum z rodzicami. Jest to bardzo duży wynik. Co więcej, jesteśmy liderem w Europie pod tym względem. Dorównują nam jedynie włosi, którzy są zbyt wygodni, aby od rodziców się wyprowadzić.

Czołówka nie zawsze dobra

Okazuje się, że w Niemczech liczba osób mieszkających z rodzicami sięga zaledwie 15 %, we Francji 12 %, jak widać , jesteśmy wiec wyjątkami w Europie, co więcej mamy także najgorsze w tym rejonie warunki mieszkaniowe. To jednak nie wszystko, gdyż okazuje się, że w naszym kraju przypada także najmniej miejsca na jednego mieszkańca, gdzie za granicą są przynajmniej o 1/3 mieszkania większe. Jest tam także mniej lokatorów. Nasi sąsiedzi z zachodu oferują swoim obywatelom dwa razy więcej miejsca na osobę niż u nas.

Nowe cele i plany

Mamy więc poważne przeludnienie. Władze jednak w tej kwestii się poddają mimo iż mają obowiązek konstytucyjny do tego, aby zabezpieczyć potrzeby mieszkaniowe obywateli. Poprzedniego roku do użytku zostało oddanych jedynie 3,5 tys. mieszkań, co jest bardzo mała liczba gdyż jest to zaledwie 2,4 % mieszkań jakie się na rynku pojawiły. Ten problem rozwiązać ma nowy mieszkaniowy program. Jakie są jego cele? Przede wszystkim ma on skrócić znacznie kolejki po mieszkania socjalne, zmniejszyć liczbę osób, którzy mieszkają w warunkach substandardowych, a także zbudowanie większej ilości mieszkań dla ludzi w przedziale wiekowym od 25 do 34.

Często również po prostu boimy się przeprowadzki. Podczas gdy my zajmujemy się formalnościami, warto zdecydować się na pomoc na przykład w przewozie naszych rzeczy do nowego miejsca. Istnieją profesjonalne firmy transposrtowe, które dają nam gwarancję, że żadna z naszych rzeczy nie ucierpi – jedną z takich firm jest Grot Transport.

Możesz również polubić…