Nowości na rynku nieruchomości w 2015 roku według PFRN

Na rynek nieruchomości ma wpływ wiele czynników, od krajowych akcji i kampanii po stopy kredytowe. Jak zareaguje rynek nieruchomości na zmiany w 2015 roku? Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia.

Bezpieczny najem”

Pod tą nazwą kryje się krajowa kampania organizowana przez Polską Federację Rynku Nieruchomości. Jest ona organizowana każdego roku w miesiącach sierpień oraz wrzesień. Skierowana jest do studentów, którzy studiując w innym mieście, niż rodzinnym, wynajmują mieszkania, czy pokoje. Akcja ma na celu pomóc żakom znalezienie odpowiednich mieszkań, a także przestrzec przed nieuczciwymi pseudopośrednikami.

Deregulacja zawodów a zawód pośrednika

Deregulacja zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości ma negatywny wpływ na rynek. Pojawili się bowiem na rynku nieuczciwi pośrednicy stosujący nieetyczne zachowania. Zjawisko to jest coraz większe pomimo utworzenia przez PFRN Centralnego Rejestru, który przedstawia informacje o osobach wykonujących te zawody, m.in. o wymaganym wykształceniu oraz doświadczeniu. Rejestr zawiera także dane profesjonalistów, specjalistów, którzy posiadają wymagane wykształcenie i doświadczenie.

Rynek pierwotny

Rok 2013 był słaby pod względem nowych inwestycji budowlanych. We względu na ten fakt w tym roku do użytku zostanie oddanych mniej mieszkań na rynku pierwotnym. Może to spowodować wzrost cen mieszkań, ale również wzrost zainteresowania rynkiem wtórnym nieruchomości.

Kredyty i wkład własny

W tym roku wzrósł wkład własny przy staraniu się o kredyt przy zakupie nieruchomości do 10 %. Może to negatywnie wpłynąć na ilość sprzedawanych nieruchomości, szczególnie mieszkań.

Rosnące wymagania klientów

Klienci mają wysokie wymagania dotyczące kupowanych nieruchomości. Klientom najczęściej zależy na wysokim standardzie mieszkań, dobrej lokalizacji, czyli w centrum miast lub z dobrą komunikacją, czy w „dobrych” dzielnicach. Wybierają oni takie mieszkania, nawet jeśli cena jest wysoka.

Mieszkanie dla Młodych

W 2015 roku na przejść nowelizację program „Mieszkanie dla Młodych”. Zmiany mają dotyczyć między innymi wprowadzenia dopłat dla rodzin wielodzietnych, a także poszerzyć grono uczestników projektu o osoby, które nie posiadają wystarczającej zdolności kredytowej.

Nowe prawo konsumenckie

Znowelizowane prawo konsumenckie wprowadza wiele zmian i przywilejów zarówno dla pośredników nieruchomości, jak i samych klientów biur. Rok 2015 będzie sprawdzianem nowelizacji w praktyce.

Możesz również polubić…