O co należy koniecznie pytać przy kupnie mieszkania?

Każdy marzy o własnym mieszkanku, jednakże kiedy przychodzi czas jego kupna nie wiemy praktycznie na ten temat nic. Aby nie wpuścić się w maliny należy koniecznie zapytać właściciela o następujące rzeczy.

Czy dana nieruchomość posiada księgę wieczystą , która mówi nam , że sprzedający jest rzeczywiście jej właścicielem. Niezwykle istotne jest, aby znać odpowiedź na pytanie czy lokal nie jest zadłużony, czy ktoś nie ma służebności czyli ograniczonego prawa własności tej nieruchomości na rzecz innej osoby. Ważne jest, aby wiedzieć czy na przykład ojciec oddający mieszkanie synowi nie ma prawa dożywotniego zamieszkiwania go.

Ponadto każdy kto pragnie kupić taką nieruchomość powinien wiedz ile osób jest w nim zameldowanych. Ważne są też informacje na temat utrzymania tego lokum, a mianowicie chodzi o koszty związane z czynszem , ogrzewaniem czy prądem. Jeśli jest ogródek, garaż należy dowiedzieć się czy jest on przynależny do mieszkania, czy jest jedynie częścią wspólną użytkowaną umownie. Kolejna sprawa to ustalenie najlepiej pisemne np. w umowie przedwstępnej ,jakie umeblowanie zostaje w mieszkaniu.

Koniecznie trzeba również dowiedzieć się czy nieruchomość nie ma zadłużenia wśród dostawców mediów, i czy przypadkiem nieruchomości nie przejął komornik. To niezwykle ważne, gdyż kupno nieruchomości przez innego nabywcę nie ma wpływu na postępowanie komornika – nowy właściciel odpowiada na równi z dłużnikiem!

Jeżeli będziemy znali odpowiedzi na te wszystkie pytania możemy być pewni, że kupione mieszkanie nie okaże się problem.

Kędizerzyn Koźle Kamel

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz