Podsumowanie roku 2015 na rynku nieruchomości.

Miniony rok był rokiem dużych zmian na rynku nieruchomości oraz w branży pośrednictwa nieruchomości. Początek był bardzo spokojny i nie zapowiadał wielkich zmian, jeżeli chodzi o temat nieruchomości oraz budownictwa. Oczywiście można było dostrzec powolny wzrost zainteresowania ludzi nowymi mieszkaniami na rynku pierwotnym, jednak nie były to jakoś spektakularne wzrosty sprzedaży. Wprowadzona niedawno reforma Mieszkania dla młodych znacznie podniosła sprzedaż nowych mieszkań oraz była sygnałem dla deweloperów, że w najbliższym czasie mogą liczyć na znaczny wzrost sprzedaży i zwrotów ze swoich inwestycji.

Przełomem była jesień, kiedy to do programu MdM wprowadzono wszystkie mieszkania z rynku pierwotnego oraz wtórnego. Dało to niezmiernie dużego kopa nie tylko deweloperom, ale także bankom, które ułatwiły młodym rodzinom zaciąganie kredytów na swoje nowe mieszkanie lub dom. Pod koniec roku troszeczkę ta tendencja wzrostowa zmalała, ale nadal się utrzymywała.

Początek roku 2016 napawał sporym optymizmem nie tylko deweloperów, ale także i przyszłych właścicieli nieruchomości. Dosyć sporym echem odbiły się zapowiedzi rządu o wprowadzeniu w życie ustawy, która ma zobligować rząd do wybudowania kilku milionów mieszkań czynszowych. Maja to być tanie mieszkania w cenie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Dzięki temu średniej powierzchni mieszkanie będziemy mogli wynająć już nawet za 400 zł miesięcznie. Program ten oczywiście kierowany jest do rodzin i pomija osoby samotne lub owdowiałe.

Rok 2016 zapowiada się jeszcze ciekawiej niż rok 2015. To, co nam pokaże, w dużej mierze zależne będzie od tego, w którym kierunku nasz obecny rząd zdecyduje się skierować naszą politykę lokalową i socjalną. Jedyne co nam pozostaje, to baczne obserwowanie trendów, jakie panują na rynku nieruchomości w oczekiwaniu na ciekawe zmiany, które mogą przynieść nam korzyści i upragnione własne mieszkanie. Zachęcam do regularnego odwiedzania naszego bloga oraz do lektury artykułów. Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych tematyką nieruchomości.

Możesz również polubić…