Redukcja kosztów ogrzewania

Rachunki za ogrzewanie zawsze oznaczają spore wydatki, a nawet spore nadszarpnięcie budżetu domowego. Jak zatem racjonalnie zarządzać ciepłem w zimie aby wydatki te ograniczyć?

Sposoby rozliczania kosztów ogrzewania

W nowych blokach instaluje się już indywidualne liczniki ciepła, dzięki czemu płacimy dokładnie za to co wykorzystaliśmy. W nieco starszych budynkach jednak montowane były liczniki dla całego budynku albo konkretnych klatek. W tym drugim wypadku koszty dzielone są albo według powierzchni mieszkań albo według wskazań podzielników ciepła.

Obniżanie kosztów ogrzewania w mieszkaniu

Eksperci z kampanii Warszawskie Ciepło podkreślają, że powinniśmy utrzymywać stały poziom ciepła w naszym mieszkaniu. Optymalna temperatura to 20-21 stopni. Jeśli jest ona znacznie wyższa niż ta na zewnątrz to niestety więcej ciepła ucieka poprzez okna czy też ściany, a my marnujemy pieniądze. Kolejna kwestia to uwolnienie kaloryferów. Niezwykle duże ilości ciepła są trwonione w przypadku gdy kaloryfer jest przysłonięty jakimś meblem, obudową czy nawet zasłonami. Warto także zainwestować w termoizolacyjne ekrany montowane za kaloryferami, które zapobiegają uciekaniu ciepła przez zimne ściany. Możemy także pomyśleć o zamontowaniu półeczki nad grzejnikiem jeśli znajduje się on pod oknem. Wilgoć w mieszkaniu utrudnia jego ogrzanie, dlatego musimy jej unikać. Gotujmy tylko pod przykryciem, nie rozkładajmy mokrych ciuchów na grzejnikach i kąpmy się nieco krócej, a zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Każdy z nas co jakiś czas musi przewietrzyć mieszkanie, ale musimy to robić efektywnie, aby tracić jak najmniej ciepła. Otwarcie okna na oścież na parę minut da nam oczekiwany efekt wymiany powietrza, ale nie ochłodzi zbytnio mieszkania. Trzeba pamiętać, że mnóstwo ciepła ucieka przez nieszczelne okna, dlatego przed zimą musimy zwrócić szczególną uwagę na ich przygotowanie. Jeśli nie stać nas na wymianę starych okien, możemy spróbować je uszczelnić z pomocą specjalnych uszczelek.

Działania całej wspólnoty

O obniżenie kosztów ogrzewania możemy zatroszczyć się także wspólnie z innymi mieszkańcami. Wystarczy zaplanować modernizację instalacji centralnego ogrzewania, docieplenie budynku czy naprawę dachu aby skutecznie zredukować koszty ogrzewania. Dodatkowo na takie prace możemy otrzymać kredyt termomodernizacyjny z Banku Gospodarstwa Krajowego, na bardzo dobrych warunkach.

Możesz również polubić…