Rewolucja na rynku gruntów
Zamieszasz kupić dom? A może samodzielnie takowy wybudować? Jest to o tyle lepsze wyjście, że mamy mniej w tym przypadku kosztów. Zwykle za gotowy dom musimy dopłacać. Jednak liczyć się też trzeba z tym, że taka nieruchomość wiąże się z faktem ciągłego przebywanie na terenie budowy oraz wszystkiego załatwiania samemu. Ale ma to swoje plusy. Dzięki temu, trzymamy rękę na pulsie i w razie jakichś niedociągnięć możemy reagować. Co więcej, to my ustalamy rozkład pomieszczeń tak jak jest nam wygodnie.
Jednak dom, to nie tylko same cegły , drewno czy keramzyt . Trzeba brać pod uwagę także działkę. Stanowi ona przedłużenie pomieszczeń budynku, ponieważ powinna być kompatybilna z resztą nieruchomości oraz jak najbardziej funkcjonalna. Jednak trzeba ją nabyć. Jeśli takowej nie odziedziczyliśmy, to kupno jest konieczne. Jednak przepisy ciągle się zmieniają i warto wiedzieć jak aktualnie kupno wygląda i o czym warto pamiętać.
Utrudnienia prawne
Jeśli ktokolwiek będzie zamierzał sprzedać nieruchomość, to potrzebować on będzie opinii starosty. Jeśli chodzi o obrót ziemia leśną to procedura jest jeszcze bardziej skomplikowana. Ustawa z 13 kwietnia bieżącego roku mówi wyraźnie o tym, że prawo pierwokupu nieruchomości , która oznaczona jest w ewidencji gruntów oraz budynków jako las, a także objętej uproszczonym planem urządzenia lasu czy przeznaczonej do zalesienia będzie miał Skarb Państwa, który reprezentowany jest przez lasy państwowe.
Umowa kupna-sprzedaży
Jednak nowe przepisy nie tylko utrudniają obrót gruntami, ale także podczas sprzedaży nieruchomości dotyczyć będą niezalesionych gruntów. Notariusz bowiem, musi wiedzieć na pewno, że sprzedawana działka nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu. Oznacza to, że będzie jeszcze więcej biurokracji , a czas doprowadzenia transakcji do skutku będzie znacznie droższy. Jeśli będziemy chcieli zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości, to będzie trzeba notariuszowi udowodnić, że działka nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu. Będzie to następowało w trybie administracyjnej decyzji czyli należeć będzie do kompetencji starosty właściwego z zakresu gospodarki leśnej.
Najnowsze komentarze