Środki ostrożności przy nabywaniu nieruchomości

​Budowa domu, zakup mieszkania, jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Nie powinno się więc jej podejmować pochopnie. Praktycznie zawsze ta decyzja jest poprzedzona setkami kalkulacji, rozważaniem tysiąca scenariuszy – i trudno się dziwić.

W internecie jest wiele stron poświęconych zagadnieniu budowania. Bardzo często są one jednak dziełem różnych firm budowlanych, biur projektowych, lub popularnych czasopism poświęconych tej tematyce.

Problem polega jednak na tym, że nie są one niezależne i obiektywne. Bardzo często stosuje się tzw. product placement a więc np. korzystne recenzje produktów, lub artykuły które w gruncie rzeczy są reklamą produktów.

Natomiast nieraz na stronach popularnych czasopism można się np. spotkać z działem najczęściej zadawane pytania – gdzie ludzie prezentują swoje problemy w stylu „chciałbym zrobić to to i to”. W odpowiedzi „fachowiec” z czasopisma poleca bardzo konkretny produkt – nieważne, że bardzo często kompletnie chybiony, albo niekorzystny (np. na rynku znajduje się więcej tańszych i lepszych alternatyw. Działanie takie nazywa się „product placement”.

Inną, popularną praktyką jest aktywność firm na forach internetowych. Użytkownik pyta np. o kwestię budowy antresoli, a w odpowiedzi od „fachowców” dostaje informację, że lepiej nie brać się za to samemu, bo można zepsuć (popularna korelacja z mądrością ludową). To nieważne, że dana czynność jest banalnie prosta, i po przeczytaniu krótkiej instrukcji i dwóch próbach powinna się udać. Ważne, że przy okazji napędzi się rynek – i to niekoniecznie dla siebie, w przypadku gdy użytkownik jest z innego miasta.

Polecanie fachowców czy konkretnych produktów, może co najwyżej narazić nas na zbędne, dodatkowe koszty (chociaż niekoniecznie jeśli rzeczywiście uznamy, że nie wybralibyśmy czegoś innego, lub rzeczywiście sami nie bylibyśmy w stanie wykonać określonej czynności). Jednak, znacznie bardziej niebezpieczną rzeczą są, występujące szczególnie często, szkodliwe porady samorodnych „fachowców”, którzy ignorując nieraz podstawowe zasady fizyki, twierdzą że odkryli własne, genialne sposoby na rozwiązanie pewnych kwestii. Udzielają oni często szkodliwych porad, które mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia budynku.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz