Tereny inwestycyjne – za co tak na prawdę płacimy
Atrakcyjne tereny w miastach, nie tylko ze względu na otoczenie czy krajobraz, ale także na położenie, niekiedy są bardzo drogie. Najwyższe ceny uzyskują jednak w miastach grunty, które umiejscowione są w lokalizacjach turystycznych.
Cennik…
Najdroższym z miast oczywiście jest Warszawa. Najwyższe ceny przeznaczone są dla gruntów pod zabudowę mieszkaniową i komercyjno – rekreacyjną. Dla przykładu, na Bemowie teren z warunkami do zabudowy pod usługi i biura to koszt około 3 400 złotych za metr.
Również na górnych miejscach fikcyjnego cennika znajduje się Wrocław. Tam najdroższą dzielnicą jest Biskupin. Teren pod zabudowę mieszkaniową to około 2 300 złotych za metr kwadratowy.
Kolejną pozycją jest Kraków, a dokładnie Wola Justowska. Właśnie w tym obszarze grunty uzyskują jedne z najwyższych cen w mieście. W okolicy błoni krakowskich za dobrą działkę pod kameralną inwestycję należy zapłacić około 1 500 złotych za metr kwadratowy. Ceny te są przewrotne i mogą wywołać ból głowy.
Nie tylko duże miasta…
Dużą popularnością, ale także wysokimi cenami charakteryzują się grunty znajdujące się w miejscowościach turystycznych, niedaleko miejsc najczęściej odwiedzanych przez turystów. Tradycyjną inwestycją jest wybrzeże Bałtyku. Metr gruntu w tamtym rejonie kosztuje ponad 3 000 tysięcy złotych. Natomiast w Międzyzdrojach znajdziemy grunty po cenie około 2 000 złotych za metr kwadratowy. Za bardzo dobrą lokalizację gruntu w Kamieniu Pomorskim (znajdujący się koło dworca PKS) zapłacimy około 1 200 złotych.
Walka o grunty…
Z uwagi na szczególny deficyt gruntów nawet grunty w mniej popularnych miejscowościach uzyskują wysokie ceny. Deweloperzy mają tym samym utrudnione zadanie. Brak gruntów zobowiązuje ich do walki i wysokiego poziomu kreatywności. Muszą przenosić swoje działania z dużych miast do mniejszych miejscowości, mniej doświadczonych przez rynek deweloperski. Deweloperzy niekiedy są zmuszani przez sytuacje i codzienność, a także z uwagi na fakt, że w miastach brak małych działek pod biura, do zakupu starych i zniszczonych miejsc, budynków, renowacji ich a następnie sprzedaży za wyższą kwotę.
Najnowsze komentarze