Wybór działki budowlanej – najważniejsze porady

Wybór odpowiedniej działki budowlanej jest wyborem niezwykle ważnym, jeśli chcemy budować dom, a następnie móc się nim cieszyć. Marząc o własnym domu każdy z nas wyobraża sobie wspaniały ogród, ciszę i spokój, miejsce na stoliki i grill, a także wspaniały plac zabaw dla naszych dzieci. Prawda jest jednak taka, że jeśli wybierzemy złą działkę, w złej lokalizacji to nasz nowy dom przysporzy nam więcej zmartwień niż radości. Warto skorzystać z pomocy różnych specjalistów, jak między innymi doradcy z biur nieruchomości. Dzięki nim będziemy w stanie dotrzeć do właścicieli działek, które w jakiś sposób będą nam odpowiadać. Niemniej, przed nami jeszcze wiele innej pracy przy sprawdzaniu tego, czy działka rzeczywiście nadaje się do tego, aby postawić na niej dom.

Po pierwsze musimy sprawdzić rozmiar działki, gdyż dla domu jednorodzinnego nie może on być mniejszy niż 700 metrów kw. Jeśli zaś chcemy mieć ładny ogród, szerokość działki nie może być mniejsza niż 16 metrów kw. Następnie sprawdzamy, na ile teren działki jest uzbrojony oraz jakie mamy możliwości wykonania przyłączy. Kolejna kwestia to badanie geotechniczne gruntu, które wykaże na jakim gruncie będziemy stawiać dom – warto zapamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest piasek, zaś najgorszym torf. Dalej przy pomocy fachowca sprawdzamy parametry działki. W szczególności chodzi o to, jakie jest nachylenie i ukształtowanie terenu, a także czy nie jest to przypadkiem teren osuwiskowy bądź zalewowy.

Warto porównać granice działki z granicami widniejącymi na mapie ewidencyjnej – możemy to zrobić w urzędzie miasta lub w starostwie. Powinniśmy również sprawdzić jak wygląda miejscowy plan zagospodarowania terenu, w którym są określone warunki dotyczące budowy. Oczywiście musimy również sprawdzić w księdze wieczystej jaki jest stan prawny działki jaką chcemy zakupić, czy nie jest ona obciążona przykładowo obciążeniem hipotecznym i naturalnie to, kto jest faktycznym właścicielem. Nie zapomnijmy o tym, aby prześledzić historię działki (może dawniej było tu „dzikie” wysypisko śmieci czy inne nieprzyjemności). Rzecz jasna liczy się także sama okolica – czy nie jest za daleko do centrum, do sklepów, szkół i innych instytucji, a jednocześnie czy nie jest za głośno, czy sąsiedzi są mili. Naturalnie musimy również sprawdzić dojazd do działki.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz