Zagospodarowanie działki – wpływ otoczenia na dom, cz. 1.

Chcesz postawić w końcu własny dom? Jeśli tak, to na pewno dzielisz domu rodzicami lub teściami, aby masz małe mieszkanie w mieście. Zarówno pierwsza jak i druga sytuacja może być uciążliwa. W przypadku wspólnego domu, nie mamy za bardzo do powiedzenia w kwestii wystroju, otoczenia itp. zaś mieszkanie, to zwykle małą kawalerka, która nie pomieści następnych członków rodziny czyli dzieci. Oznacza to, że czas myśleć o własnym lokum jakim jest dom.

Teren wokół domu ma znaczenie

Weź jednak pod uwagę kwestie pieniężne. Nie jest to małą kwota, ponieważ zwykle istnieje konieczność wzięcia kredytu mieszkaniowego. Co gorsza spłacany jest on zwykle przez następne 30 lat. Dlatego też, czasami lepiej jest posiadać jakiekolwiek oszczędności i niektóre rzeczy wykonywać samemu jak np. układanie płytek, malowanie, układanie parkietu itp. jednak kwestią pierwszorzędną jest zaplanowanie tego, jak będzie wyglądał dom, rozmieszczenie pomieszczeń oraz to z czego będzie on wykonany. Nie możemy także zapominać o bardzo ważnej kwestii jaką jest zagospodarowanie terenu dokoła domu. Wydaje nam się to całkowicie inna sprawa niż dom, ale ma tak samo istotne znacznie, gdyż decyduje o funkcjonalności i tworzy z domem spójną całość i jest jego przedłużeniem.

Sąsiedztwo i ochrona przed wzrokiem ciekawskich

Jeśli planujemy rozmieszczenie sprzętów rozrywkowych w ogrodzie, to weźmy pod uwagę sąsiedztwo. Trzeba zwracać uwagę na to, aby dom sąsiada nie zacieniał naszej działki, szczególnie kiedy słońce będzie coraz niżej. Podczas planowania, trzeba myśleć do przodu nie tylko o kilka miesięcy, ale także lat. Weźmy pod uwagę to, że otoczenie będzie się zmieniać i np. drzewa urosną i tworzyć będą cień. Ogród powinniśmy tak zagospodarować, aby przynajmniej część była osłonięta od wzroku sąsiada i dawał trochę prywatności. Możemy to robić przy pomocy zieleni lub odpowiedniej zabudowie domu. Warto także pomyśleć o oknach, aby były skierowane tam, gdzie miło się patrzy, a nie np. na ulicę.

Nie zapomnij o orientacji względem stron świata

Pamiętaj, że kierunki geograficzne także mają znaczenie i wpływ na nasze samopoczucie w domu czy w ogrodzie. Musimy więc wiedzieć gdzie wschodzi słońce, skąd wije wiatr i gdzie jest najlepiej nasłonecznione miejsce. Dzięki temu, unikniemy w przyszłości niezagospodarowanych części ogrodu. Nie musimy jednak zwracać uwagi na takie rady jak ta, że ogród powinien być skierowany na południe. Możemy zrobić całkowicie odwrotnie. Jeśli tylko będziemy wiedzieć jak dobrze wykorzystać przestrzeń, to każdy kierunek nam nie straszny.

Możesz również polubić…