Zagospodarowanie działki – wpływ otoczenia na dom, cz. 2.

Marzysz o tym, aby mieć własny dom? W takim razie warto te marzenia spełnić. Jednak trzeba liczyć się z tym, że nie jest to wcale taka łatwa sprawa jak się niektórym wydaje. Najczęściej zaczynamy od małego mieszkania typu kawalerka. Nie wymaga ona od nas dużo uwagi. Ograniczamy się do sprzątania i czasami drobnych remontów. Jeśli ją wynajmujemy, to musimy jedynie pamiętać o tym, aby co miesiąc zapłacić czynsz właścicielowi. W przypadku kupowania takiego mieszkania, jest już nieco więcej zachodu, gdyż musimy mieć odpowiednia kwotę na to, aby pokryć cenę.

Mimo wszystko, w przypadku zamiaru wybudowania własnego domu, mamy jeszcze więcej wydatków. Zwykle kupno mieszkania, to tylko połowa lub jedna z trzech części pieniędzy jakich będziemy potrzebować na budowę. Jeśli pieniądze mamy, to musimy wiedzieć jak nasz dom będzie wyglądał, jaki będzie rozkład pomieszczeń i przede wszystkim, z czego będzie wykonany. To jednak nie wszystko. Bardzo często zapominamy o bardzo ważnej kwestii jaką jest zagospodarowanie terenu wokół nieruchomości. Chodzi głównie o funkcjonalność całego otoczenia z budynkiem.

Działka powiązana z domem

Ogród stanowi dalszą część domu. Powinniśmy mieć ich tak samo na uwadze. Zarówno dom jak i teren wokół niego powinien być dostosowany do potrzeb mieszkających w nim osób. To jednak nie wszystko. Ogromny wpływ na komfort mają także takie kwestie jak ukształtowanie ternu, orientacja nieruchomości względem stron świata oraz zadrzewienie. Co więcej ogromna rolę w naszym życiu mogą grań niedograne kwestie jak umieszczenie śmietnika, studni czy szamba. Pomyśleć trzeba również o tym, że w przyszłości moglibyśmy chcieć postawić altanę czy wykopać basen.

Umiejscowienie poszczególnych elementów ogrodu

Współczesne budynki są znacznie bardziej otwarte na zewnątrz. Pomieszczenia znajdujące się na parterze są także przeszklone, a dzięki drzwiom tarasowym wyjście na zewnątrz jest łatwiejsze. Teren wokół posiadłości jest także wyposażony w elementy, które umilają przebywanie w ogrodzie. Trzeba jednak wiedzieć, jakie części gdzie umieścić. Weźmy na przykład taras, powinien być w miejscu, które nie jest narażone na silny wiatr. Altana nie powinna zacieniać wnętrza domu, zaś kuchnia powinna posiadać wyjście na ogród. Pomieszczenie gospodarcze umieszczamy tak, aby mieć dobry dostęp do jego zawartości.

Zarówno w przypadku planowania domu jak i ogrodu trzeba pamiętać o dobrze zaprojektowanej instalacji elektrycznej. Warto wtedy skorzystać z pomocy specjalisty, Kraków – instalacje elektryczne, który zaprojektuje instalacje zgodną z naszymi potrzebam i wymaganiami.

Możesz również polubić…