Zakup działki budowlanej. Jaki VAT – 8 czy 23%?

Jeśli planujesz postawić dom, to na pewno masz ku temu powód. Najczęściej jest to konieczność związana z narodzinami dziecka lub ich planowaniem. Często też, osoby, które mieszkają z teściami czy rodzicami, także chcą mieć własne miejsce. Jednak budowa domu to decyzja bardzo ważna i nie możemy jej podejmować zwykle w ciągu kilku minut, gdyż trzeba przemyśleć wiele kwestii. Warto zorientować się także w kosztach takiej nieruchomości. Możemy w tym celu skorzystać z kalkulatorów, które są dostępne na stronach internetowych. Biorą one pod uwagę wykonanie, cenę materiałów oraz inne kwestie, co pozwala podliczyć miej więcej ile potrzebujemy środków na wybudowanie domu.

Działka pod budowę domu

To jednak nie wszystko. Dom to nie tylko budowla. Musi jeszcze przecież gdzieś stać. Tak więc potrzebna będzie nam działka budowlana. Jeśli już takową odziedziczoną mamy, to już nam dość spory koszt odpada. Jednak jeśli takowej nie mamy, to należy ją nabyć. Nie jest to jednak takie łatwe i wymaga znajomości niektórych przepisów, aby nie kupić nieodpowiedniego terenu na którym nie będziemy mogli postawić domu. Podczas kupna, trzeba także przemyśleć podatek VAT jaki będziemy musieli uiścić. Może on wynieść 8 lub 23 %.

Który wybrać?

Stawka podstawowa VAT to 23 %. Jednak pod pewnymi warunkami może zostać zastosowany podatek w wysokości 8 %. To jak obciążony będzie nasz grunt zależy od dwóch kwestii. Pierwszą jest osoba sprzedająca zaś drugą to, jaki charakter ma grunt. Jeśli sprzedawca jest handlowcem to nie ma wątpliwości , że transakcja podlega podatkowi VAT. Jeśli jednak sprzedawcą jest osoba fizyczna nie potrafimy sami stwierdzić czy jest ona handlowcem czy też nie. Wiemy jednak, że handlowiec, to osoba, która zajmuje się kupnem działek, aby je później sprzedać.

Grunty, które nie są przeznaczone pod budowę oraz te w przypadku których takiej decyzji inne wydano są zwolnione od podatku VAT. A co z tym gruntami które są tylko częściowo objęte planem zabudowy? Niestety , nie wiadomo do tej pory. Nie wiemy więc, czy całość powinna być opodatkowana na 23 lub 8 % czy też tylko część. Najlepszą opcją wydaje się podzielenie gruntu na kawałki, które są opodatkowane.

Możesz również polubić…