W jaki sposób powinniśmy odbierać nowe mieszkanie?

Jeżeli jesteśmy w pełni zdecydowani na zakup nowego mieszkania, to powinniśmy zrobić to niezwykle rozważnie i zgodnie ze wszelkimi zasadami, jakie powinniśmy spełnić, decydując się na tą największą w naszym życiu inwestycję. Szczególnie jeżeli mieszkanie kupujemy w kredycie hipotecznym i zadłużamy się na kolejne 20 i więcej lat powinniśmy bacznie sprawdzić nową nieruchomość przed końcowym podpisaniem protokołu odbioru.

Robiąc dowolne zakupy, zazwyczaj oglądamy towar. Kupując telewizor, sprawdzamy, czy nie ma błędnych pikseli, a zakupując samochód oglądamy, czy nie jest obity, czy porysowany. Podobnie powinno być z nowym mieszkaniem. Nie możemy zdawać się na ślepy traf i podpisywać i brać wszystko, co daje nam deweloper. Powinniśmy być świadomi naszych praw oraz tego, do czego zobowiązany jest deweloper w podpisanej z nami umowie.

Mieszkanie z rynku pierwotnego, pomimo że jest nowe, także może mieć wady, które powinniśmy wyłapać i zobligować dewelopera do ich usunięcia. Podstawowym problemem, z jakim najczęściej spotykamy się w nowych domach deweloperskich, są wszelkiego rodzaju niedoróbki. Deweloper, aby przyspieszyć pracę, często oszczędza na materiałach i wykończeniu a my nie powinniśmy tego przyjmować jako dobrze wykonanej pracy.

Bardzo częstym problemem w nowych domach jest źle położona podłoga. Panele na niej mogą skrzypieć lub trzeszczeć – nie jest to do przyjęcia. Ważną sprawą są też wszystkie instalacje w naszym przyszłym mieszkaniu. Nie mogą być położone w sposób nieprawidłowy. Jeżeli znajdziemy coś, co budzi naszą wątpliwość, poinformujmy o tym dewelopera.

Doskonałym rozwiązaniem wydaje się wynajęcie profesjonalnego rzeczoznawcy, który ma doświadczenie w tego typu sprawach. Za całkiem niewielkie pieniądze uda się on z nami na odbiór inwestycji i sprawdzi, czy wszystko jest zgodne z planem i zasadami budowy. Jeżeli cokolwiek wzbudzi jego wątpliwości, pomoże nam w załatwieniu odszkodowania lub naprawy usterek przez dewelopera. Nie dajmy się oszukać i sprawdzajmy dokładnie każde pomieszczenie w naszym mieszkaniu.

Możesz również polubić…